Müzik ve reklam ekmek ve tereyağı gibi bir aradadır. Müziğin gücü inkar edilemez. Bize her türlü duyguyu hissettirebilme yeteneğine sahiptir ve bu nedenle reklamlarda müziğin kullanımı bu kadar yaygındır. 

Kesin bir bilim olmaktan uzaktır ancak bu, araştırmacıların farklı notaların ve tarzların beynimiz üzerindeki etkisini ortaya çıkarmaya çalışmadığı anlamına gelmez. Müzik reklamcılığının neden izleyiciyi büyülemenin bu kadar etkili bir yolu olduğuna bir göz atalım .

Reklamcılıkta Müzik Neden Bu Kadar Önemli?

Peki reklamcılar neden reklamlarda müzik kullanıyor ?

Bilim insanları müziği zihnimizde işlemek için beynimizin hafıza ve duygu için kullandığımız kısımlarının aynılarını kullandığımızı gösterdi. Bu nedenle belirli bir şarkıyı veya notayı duymak bile belirli bir şekilde hissetmenize neden olabilir.

İnsan beyninin belirli müzik türlerini bir nesneyle, bir yerle veya bir kişiyle ilişkilendirmesi doğaldır.

Reklamcılar , izleyiciyi yakalayan ve bu sesleri markalarıyla ilişkilendirmelerini sağlayan bir müzik parçası arasında bir ilişki oluşturmak için reklamlarda müziği kullanır .

Başka bir çalışma, reklamlardaki müziğin uzun süreli hafıza kodlamasıyla ilişkili olduğunu gösteriyor. Başka bir deyişle, müziğin reklamlarda nasıl kullanıldığı, reklamdaki eylemi yönlendirirken izleyicinin hafızasını geliştirebilir.

Bu nedenle markalar genellikle ekranda olup bitenlerle eşleşen şarkı sözleri veya temposu olan parçaları seçiyor.

Müziği Reklamda Nasıl Kullanabilirsiniz?

Müzik ve reklam birlikte gider, ancak herhangi bir şarkıyı seçip kalıcı olmasını ummak yeterli değildir. Çok az reklam kampanyası “unutulmaz” statüsüne ulaşıyor. Müzik reklamlarının büyük çoğunluğu izleyici görür görmez unutuluyor.

Müzikal açıdan ticari bir marka yaratmak , denemeler yapmak ve tüm doğru notaları tutturmak ile ilgilidir.

Duyguları Uyandırın

Bir çalışma majör tonlardan minör tonlara geçişin üzüntü ve melankoli duygusu yarattığını gösterdi. Bu hiçbir yerde ASPCA’nın hayvan zulmünü durdurmaya yönelik reklamında olduğu kadar güçlü bir şekilde gösterilmemiştir.

Bu kampanya, 2000’li yılların sonlarında güçlü ve güçlü bir mesaj göndermek için Sarah McLachlan’ın “Duygunun Kollarında” adlı eserinden yararlandı.

Hayvan barınakları ve diğer hayvan hakları grupları, bu özel duyguyu yaratmak için genellikle benzer şekilde yavaş, melankolik şarkılar kullanıyor.

Bir yandan, o kadar güçlü bir müzik reklamıydı ki, ASPCA’ya 30 milyon dolardan fazla para kazandırdı.

Markanızı Tanımlayın

Chevrolet, markasını sağlam ve sağlam olarak tanımlamak istiyordu. Pazarlama kampanyalarının amacı, yalnızca kamyonlarının değil, aynı zamanda onları kullanan insanların da sağlam ve dayanıklı olduğu yönünde bir görüş yaratmaktı.

Organizasyon, reklamlarında görünmesi için Bob Seger’ı işe aldı. Kampanya o kadar başarılı oldu ki Bob Seger’in “Like a Rock” şarkısı yıllar sonra markayla özdeşleşti.

Bu, müziğin ve reklamcılığın bir marka için sadece bir araç haline gelmekle kalmayıp aynı zamanda bir bütün olarak o markanın algılarını nasıl değiştirebileceğinin bir başka örneği.

Hikayeyi Geliştirin 

Hikayeler, unutulmaz müzik reklamlarının önemli bir parçasıdır. İnsanları izlemeye teşvik ediyorlar ve ara sıra insanları devamı görmek için heyecanlandırıyorlar. Bir hikayeyi anlatmak için yalnızca 30 saniyeniz olduğundan, markaların bunu etkili bir şekilde yapması zorlu bir iştir.

Extra Gum bunu Haley Reinhart’ın “Can’t Help Falling in Love” cover’ıyla mükemmel bir şekilde gerçekleştirdi.

Bu 2015 reklamı, liseli bir çiftin son sınıfını sadece birkaç saniye içinde anlatıyor ve gençlik masumiyetinin tatlı, naneli tadı ön planda ve merkezde yer alıyor.

Bir Kitleyi Hedefleyin

Bazen bir marka belirli bir hedef kitleyi lazerle hedeflemek ister. Apple’ın yeni iPod reklamında Jet’in “Kızım Olacak Mısın” yazısı kullanıldı.

Kısa sürede hit bir şarkı haline geldi ve reklamdaki gölge dalgalanmaları Apple ile eşanlamlı hale geldi. Bu, iPod’un gençler arasında büyük miktarda satılmasına yol açtı; bu da Apple’ın hedef pazarına ulaşma yeteneğinin bir kanıtıdır.

Master 🙂

Müzik her yerdedir. Dünya çapında iletişim kurmanın en güçlü yollarından biridir. Reklamcılar bunu yıllar boyunca büyük bir etki yaratmak için kullandılar ve yarının reklamlarında büyük bir rol oynamaya devam edeceğine hiç şüphe yok.

Şimdi siz de ” Markanıza Volüm Verin ” JUST JINGLE